Home Affiliations Online Learning Contact
The following students have gone through the English As First Language curriculum and have not specifically prepared for the respective exams they take throughout the year. With First Language standards, students can sit for any international exams globally without much preparation. Why pay to prepare for one exam when you can take any exams with First Language Standards?
S/N Name Programme Attended at ELW Results
1. TAI ZI YUAN English Tutorial Group A (ENGLISH)(UPSR)
2. RYAN ROE English Tutorial Group A (ENGLISH)(UPSR)
3. NG LI YUAN English Tutorial Group A (ENGLISH)(UPSR)
4. EUNICE TANG English Tutorial Group A (ENGLISH) SPM
5. GENEVE CHUA English Tutorial Group A (ENGLISH) SPM
6. CHAN TZE HAN English Tutorial Group A (ENGLISH)(UEC)
Singapore Results
S/N Name Programme Attended at ELW Results
1. Lee Jun Jie ESP(AEIS) & MATHS YIO CHU KANG SECONDARY SCHOOL
2014 ELW Students Results
S/N Name Programme Attended at ELW Results
1. Lee Jun Jie English Tutorial Group A (ENGLISH)
2. Lim Qing Hong English Tutorial Group A (ENGLISH)
3. Chong Che Haw English Tutorial Group A (ENGLISH)
4. Soo Zhan Yi English Tutorial Group A (ENGLISH)
5. Audrey Tang English Tutorial Group A (ENGLISH)
6. Kuah Hong Xuan English Tutorial Group A (ENGLISH)
7. Ling Yeow Wei English Tutorial Group A (ENGLISH)
8. Jordan Pang English Tutorial Group A (ENGLISH)
9. Low Ying Wen English Tutorial Group A (ENGLISH)
10. Nicole Lim English Tutorial Group A (ENGLISH)
Singapore Results
S/N Name Programme Attended at ELW Results
1. Tan Wei Da ESP ASEAN Scholarship
2. Tan Kai Wen ESP Qualified for Singapore Sec 1
Yishun Town Secondary school
3. Tan Ping Yan ESP Qualified for Singapore Sec 1
Northbrooks Secondary school
4. Cho Hoey Tieng ESP Qualified for Singapore Sec 2
Yuan Ching Secondary School
2013 ELW Students Results
S/N Name Programme Attended at ELW Results
1. Emily Khor English Tutorial Group A (UPSR)
2. Loh Jia Yan English Tutorial Group A (UPSR)
3. Tan Yi Hong English Tutorial Group A (UPSR)
4. Jonathan Chung English Tutorial Group B (UPSR)
5. Lee Ching San English Tutorial Group A(SPM)
UPSR Malaysia Examination
S/N Name Programme Attended at ELW Results
1. Abigail Lun English Tutorial Group A (ENGLISH)
2. Dennis Wong English Tutorial Group A (ENGLISH)
3. Leong Sam Hui English Tutorial Group A (ENGLISH)
4. Siah Han Rong English Tutorial Group A (ENGLISH)
5. Elaine Chua English Tutorial Group A (ENGLISH)
6. Tam Weng Yan English Tutorial Group B (ENGLISH)
7. Tan Jia Wen English Tutorial Group B (ENGLISH)
8. M.Hafiq Erfan English Tutorial Group A (ENGLISH)
9. Lee Shirley English Tutorial Group A (ENGLISH)
10. Poong Yuan English Tutorial Group A (ENGLISH)
11. Lim Sze Jia English Tutorial Group B (ENGLISH)
12. Woo Khai Ting English Tutorial Group B (ENGLISH)
13. Ong Qing Hsuan English Tutorial Group A (ENGLISH)
14. Chia Jia Suen English Tutorial Group A (ENGLISH)
PSLE/AEIS Singapore Examination 2012
S/N Name Programme Attended at ELW Results
1. Zoe Lim Zi Yi English Tutorial Group Qualified for Singapore
Riverside Secondary School
2. Lee Shirley English Tutorial Group Qualified for Singapore
Si Ling Secondary School
3. Glenn Gan English Tutorial Group B (ENGLISH) PSLE
4. Nicholas Chong Maths Tutorial Group B (MATHS) PSLE
5. Ong Si Ying Maths Tutorial Group 258 PSLE SCORE
PMR & SPM Malaysia Examination
S/N Name Programme Attended at ELW Results
1. Wang Jia An English Tutorial Group B (ENGLISH)
2. Sam Hui Xin English Tutorial Group A (ENGLISH)
3. Low Yan Ceng English Tutorial Group A (ENGLISH)
4. Cheong Zheng Liang English Tutorial Group B (ENGLISH)
5. Julian Kuek Yi Hong English Tutorial Group A (ENGLISH)
6. Lim Shi Lin English Tutorial Group A (ENGLISH)
UPSR Malaysia Examination
S/N Name Programme Attended at ELW Results
1. Dickson Loo English Tutorial Group A (ENGLISH)
2. Shawn Ee English Tutorial Group A (ENGLISH)
3. Woong Zu Shin English Tutorial Group A (ENGLISH)
4. Tien Weei English Tutorial Group A (ENGLISH)
5. Low Ying Thong English Tutorial Group A (ENGLISH)
6. Aiman English Tutorial Group B (ENGLISH)
7. Wong Zi Eng English Tutorial Group B (ENGLISH)
8. Cheah Yong Yin English Tutorial Group B (ENGLISH)
9. Chan Hai Je English Tutorial Group B (ENGLISH)
10. Sam Hui Xuan English Tutorial Group C (ENGLISH)
ASEAN Scholarship/ AEIS Singapore Examination
S/N Name Programme Attended at ELW Results
1. Law Jun Liang ESP Qualified for Singapore
Marsiling Primary School
2. Law Jun Jie ESP Qualified for Singapore
Marsiling Primary School
3. Bar Jia Jun ESP Asean Scholarship
4. Woong Zu Shin English Tutorial Group Qualified for Singapore
Woodgrove Secondary School
5. Tien Weei English Tutorial Group Qualified for Singapore
Woodgrove Secondary School
PMR & SPM Malaysia Examination
S/N Name Programme Attended at ELW Results
1. Alex Wang Shi Yuan English Tutorial Group A (ENGLISH) SPM
2. Ch'ng Ke Xin English Tutorial Group A (ENGLISH) SPM
3. Lim Jun Wei English Tutorial Group A (ENGLISH) SPM
4. Cheryl Ng Mei Ting English Tutorial Group A (ENGLISH) SPM
5. Tan Xin Fei English Tutorial Group B (ENGLISH) SPM
6. Loo Jia le English Tutorial Group A (ENGLISH) SPM
7. Patrick Wong English Tutorial Group A (ENGLISH) SPM
8. Fatin Nabilah English Tutorial Group A (ENGLISH) SPM
PSLE/ ASEAN Scholarship/ AEIS Singapore Examination
S/N Name Programme Attended at ELW Results
1. Ng Peng Yun ESP (Speaking & Writing) Asean Scholarship
2. Valerie Gan English Tutorial Methodist Girls' School
3. Loh Tze Hsiong English Tutorial Group Merit Award
4. Shak Xin Ying ESP (Speaking & Writing) Asean Scholarship
5. Heng Peng Yee Singapore Study Group 191 PSLE Score
UPSR Malaysia Examination
S/N Name Programme Attended at ELW Results
1. Loh Tze Hsiong English Tutorial Group 7A (ENGLISH)
2. James Lim Wei Soong English Tutorial Group 7A (ENGLISH)
3. Eunice Tang Jia Lin English Tutorial Group 7A (ENGLISH)
4. Tee Yi Jin English Tutorial Group 7A (ENGLISH)
5. Tee Rue Teng English Tutorial Group 7A (ENGLISH)
6. See Hui Shi English Tutorial Group 7A (ENGLISH)
7. Seng Jing Fei English Tutorial Group 7A (ENGLISH)
8. Reene Wong English Tutorial Group 7A (ENGLISH)
9. Chua Qi Shang English Tutorial Group 7A (ENGLISH)
10. Wiliam Chong Tze Jie English Tutorial Group 6A 1B (ENGLISH)
11. Cassandra Chi English Tutorial Group 6A 1B (ENGLISH)
12. Valerie Gan Ci Hui English Tutorial Group 6A 1B (ENGLISH)
13. Jeff Lai Pin Nean English Tutorial Group 6A 1B (ENGLISH)
14. Loh Kai Xiang English Tutorial Group 6A 1B (ENGLISH)
PMR Malaysia Examination
S/N Name Programme Attended at ELW Results
1. Chin Lee Ann English Tutorial Group B
2. Lee Chong Ze English Tutorial Group B
3. Loh Kok Hong English Tutorial Group B
4. Patrick Wong English Tutorial Group B
5. Jasmine Yong English Tutorial Group A
6. Ronald Lim English Tutorial Group C
Singapore Results
S/N Name Programme Attended at ELW Results
1. Yue Yao Chong PS & CW (ESP) ASEAN Scholarship
2. Steven Toh PS & CW (ESP) ASEAN Scholarship
3. Goh Keng Wee PS & CW (ESP) ASEAN Scholarship
4. Kwok Qing Kai PS & CW (ESP) Catholic High Scholarship
AEIS Results
S/N Name Programme Attended at ELW Results
1. Muhammad Zaky Singapore Tutorial Group Qualified for Singapore Sec 1-
(Riverside Secondary School)
2. Ong Shi Xin English Tutorial Group Qualified for Singapore Sec 1-
(Riverside Secondary School)
3. Low Jia Yee English Tutorial Group Qualified for Singapore Sec 1-
(Chong Boon Secondary School)
4. Glenn Gan Shi Jie Singapore Tutorial Group Qualified for Singapore Pri 4 -
(Kranji Primary School)
5. Jeffery Lai English Tutorial Group(ESP) Qualified for Singapore Sec 1-
(Admiralty Secondary School)
6. Ooi Khang Heng English Tutorial Group(ESP) Qualified for Singapore Sec 1-
(Fuchun Secondary School)
UPSR Malaysia Examination
S/N Name Programme Attended at ELW Results
1. Jeffery Lai Yong Jin English Tutorial Group(ESP) A (English) - 6A
2. Lee Yun English Tutorial Group A (English) - 7A
3. Leong Celine English Tutorial Group A (English) - 7A
4. Lew Li Wen English Tutorial Group A (English) - 7A
5. Loo Jia Jia English Tutorial Group A (English) - 6A
6. Low Jia Yee English Tutorial Group A (English) - 7A
7. Lye Zhi Qing English Tutorial Group A (English) - 6A
8. Ong Shi Xin English Tutorial Group A (English) - 7A
9. Ong Yew Fung English Tutorial Group A (English) - 7A
10. Ooi Khang Heng English Tutorial Group A (English) - 7A
11. Teo Wei Jie English Tutorial Group A (English) - 6A
12. Wang Jia An English Tutorial Group A (English) - 7A
PSLE/ASEAN Scholarship/AEIS Singapore Examination
S/N Name Programme Attended at ELW Results
1. Tan Xin Ee English Tutorial Group 261 PSLE Score
2. Wong Yen Fong English Tutorial Group 244 PSLE Score
3. Danny Tan English Tutorial Group A (ENGLISH-PSLE)
4. Yeo Wei Xiong English Tutorial Group A (ENGLISH-PSLE)
5. Melaine Low English Tutorial Group ASEAN Scholarship
6. Eric Yap English Tutorial Group Qualified for Singapore Sec 1
7. Twu Pin Xin English Tutorial Group Qualified for Singapore Sec 1
UPSR Malaysia Examination
S/N Name Programme Attended at ELW Results
1. Fatin Nabilah English Tutorial Group A (ENGLISH)
2. Loh Xiao Hui English Tutorial Group A (ENGLISH)
3. Lau Jye Ying English Tutorial Group A (ENGLISH)
4. Thomas Wong English Tutorial Group A (ENGLISH)
5. Thor Zi Ling English Tutorial Group &s; ESP B (ENGLISH)
6. Twu Pin Xin English Tutorial Group A (ENGLISH)
7. Wiliam Chong English Tutorial Group B (ENGLISH)
PMR Malaysia Examination
S/N Name Programme Attended at ELW Results
1. Sim Mong Seng English Tutorial Group B (ENGLISH)
Our Affiliation Partners Through




Partnership.
Copyright © 2001-2016 English Language Workshop. Web design by xantec solutions.